اخبار اقتصادی رسانه‌ها

چه کسی آنلاین است؟

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایران مال نیاز جامعه پسابرجام مطلب ویژه

پنج شنبه, 20 ارديبهشت 1397 ساعت 10:32 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ایران اسلامی از ابتدای شکل‌گیری تاکنون از تنگناهای سترگی عبور کرده است. هنوز شیرینی پیروزی انقلاب در کاممان بود که قائله کردستان و منافقین، ما را آزرد. جنگ را تجربه کردیم و عزیزترین جوانانمان را مانند لاله‌هایی خوشبو تقدیم وطن کردیم. ترورها و جنگ ادامه یافت، مقاومت کردیم و سینه سپر، که برای ایران تا آخرین قطره می‌مانیم.

 سال‌های سازندگی آغاز شد، آجر به آجر و خشت به خشت بر هم نهادیم. تا آباد کرده باشیم ویرانی‌هایی را که بر ما تحمیل شده بود. تحریم‌ها و خصومت‌ها با ما بود و ما ایستاده بودیم در یک صف و یک صدا، دست در دست هم، متحد و یکپارچه و مصمم برای آبادانی ایران و شکوفایی اقتصاد.

در هسته‌ای توانمند شدیم. می‌خواستیم به جهانیان بفهمانیم که ایرانی می‌تواند و اگر بخواهد ناممکن‌ها را ممکن می‌سازد. برنامه هسته‌ای دستاویزی شد برای تحریم بیشتر، برای فشار بر مردم تا از داشته‌هایشان بازگردند. در بوق و کرنا کردند که می‌خواهند بمب اتم بسازند و قصد کشورگشایی دارند. باز سر تسلیم فرود نیاوردیم، نشان دادیم که اهل مذاکره‌ایم و تعامل. یک تنه با شش کشور مذاکره کردیم. گفتیم و گفتند، شنیدیم و شنیدند. بالاخره توافق حاصل شد. ایران در میان 6 کشور بزرگ دنیا به توافقی دست یافته بود که از آن به برجام یاد می‌شد. «برنامه جامع اقدام مشترک».

تیرشان به خطا رفته بود، بیشتر مطرح شدیم و پرنفوذتر. سردمدار حکومت در آمریکا تغییر کرد. ترامپ آمد. کسی که توافق را قبول نداشت و از نفوذ منطقه ای ایران می هراسید. پاپیچ توافق شد، گفت و گفت تا توافق را کمرنگ کند و بالاخره از توافق خارج شد و باز ما ماندیم و توان بازوانمان و دستانمان به زانو که یاعلی گوییم و برخیزیم.

 

 

ایران‌مال سند افتخار ملی در عرصه اقتصاد

سال 1389 در اوج سال‌های تحریم، کلنگ مجموعه اقتصادی در منطقه 22 به زمین خورد که بعدها آن را بازار بزرگ ایران (ایران‌مال) نامیدند. ایده‌پردازان این مجموعه عظیم، دل در گروی ایران داشتند و سربلندی و آبادی ایران اسلامی را میخواستند. از اینکه ایرانیان برای چرخیدن در بازارهای کشورهای منطقه دست و پا می‌زنند، ناراحت بودند و برآن شدند که مجموعه‌ای در شأن و منزلت مردمان ایران بسازند.

این مجموعه در مساحتی بالغ بر 32 هکتار و به دست مهندسان توانای ایرانی ساخته شده است و ظرفیت‌های فراوانی در حوزه‌های گردشگری، ورزشی، تفریحی و اقتصادی برای شهروندان ایرانی به ارمغان می‌آورد، به طوری که روزانه 200 هزار نفر می‌توانند از این مجموعه عظیم دیدن کنند.

به علاوه ساخت گالری‌ها و سینماهای متعدد در این مجموعه، ظرفیت عظیمی را به بخش هنری کشور خواهد داد تا هنرمندان ایرانی به ایرانی بودن و هنر اصیل خویش افتخار کنند.

همچنین مجموعه بازار بزرگ ایران با هدف دستیابی دهک‌های متوسط و ضعیف جامعه به امکانات تفریحی و رفاهی به وجود آمده که البته دهک‌های بالای جامعه نیز از چرخیدن و پرسه‌زدن در این مجموعه بزرگ به خود خواهند بالید.

بازارهای سنتی و مدرن ایجاد شده در این مجموعه علاوه بر اشتغال‌زایی در این مقطع حساس تاریخی، هویت و داشته‌های ایرانیان را به رخ جهانیان خواهند کشید. تعبیه مساجد، کتابخانه‌ها، باغ‌های ایرانی و آبشارها و آبنماها، دل هر بیننده‌ای را خواهد ربود و گردشگران خارجی را روانه غرب تهران خواهد کرد.

 

 

ظرفیت‌های اقتصادی ایجاد شده در این مجموعه علاوه بر ممانعت از خروج ارز از کشور، ارزآوری و حضور برندهای خارجی را به همراه دارد که این برندها نه با خواهش و تمنای ما، بلکه برای عرض اندام و خودنمایی، ایران‌مال را برای سرمایه‌گزاری برخواهند گزید.

ایران‌مال به کالای ایرانی ارزش و اعتبار خواهد داد و توان رقابت‌پذیری آن با کالاهای خارجی را فراهم خواهد کرد. اما مهمتر از همه آنچه که گفته شد، صدای «ما می‌توانیم» ایرانیان در ساخت پروژه ایران‌مال است که با رونمایی از این مجموعه عظیم به گوش مردمان منطقه و جهان رسیده است.

در حقیقت ایران اسلامی در دهه چهارم شکوفایی خود به بازار بزرگ ایران که ساخته دست جوانان برومند این مرز و بوم است می‌بالد و امید به زندگی و روزهای خوش را به ایرانیان نوید می‌دهد.

اینک، داشته‌های ما، کاربری‌های ویژه‌ای پیدا می‌کنند. تمامی داشته‌های سرمایه‌ای، مالی، پولی، سازه‌های گردشگری، تجاری، تفریحی چندمنظوره و حتی تلاش فعالان اقتصادی، تجار و تولیدکنندگان ایرانی و از همه مهمتر، رفتار ایرانیان در بازار مصرف که نوعی همراهی و اجرای سیاست‌های کلان نظام در نیل به خودکفایی و استقلال و اقتدار اقتصادی است.

خوشحال و خرسند و شاکریم که در سال حمایت از کالای ایرانی، یک پدیده کاملاً ایرانی، کالاهای ایرانی را در گستره‌ای شگفت ارائه می‌کند تا به قدر توان، سهمی در بالندگی و اقتدار اقتصادی، فرهنگی و تجاری منطقه غرب آسیا و بویژه در دوران لفاظی‌های کودکانه سردمداران آمریکا، ایفا نماید.

مهدی خسروشاهی- کارشناس رسانه

خواندن 103 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 568

فیلم‌ها و تصاویر منتخب